Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους 2016




Ο Πολιτιστικός Οργανισμός του Δήμου Νέας Σμύρνης σε συνεργασία με την διαδικτυακή πλατφόρμα altcine προβάλλει στον Δημοτικό Πολυχώρο Πολιτισμού Γαλαξίας 8 ώρες προγράμματος ταινιών μικρού μήκους.

Όλες οι ταινίες διαγωνίστηκαν στο altcine Action! το μοναδικό online φεστιβάλ βαλκανικών ταινιών μικρού μήκους. Περισσότεροι από 70 σκηνοθέτες, από 11 χώρες των Βαλκανίων, μας προσκαλούν να ανακαλύψουμε μαζί τα στοιχεία εκείνα που μας ενώνουν και συνθέτουν την κοινή πολιτιστική μας ταυτότητα, αλλά και τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της κάθε χώρας που κάνουν τελικά την μικρή μας χερσόνησο τόσο μοναδική.



Στο κέντρο των εξελίξεων ο Άλιμος: Σύνοδος για το μεταναστευτικό της Επιτροπής των Περιφερειών της Ευρωπαϊκής Ένωσης

Για τρεις ολόκληρες μέρες η κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης θα μυρίσει άρωμα «Βαλκανίων» μέσα από μικρά αριστουργήματα νέων σκηνοθετών! Η είσοδος θα είναι ελεύθερη για το κοινό. Σας περιμένουμε λοιπόν όλους να υποδεχτούμε την άνοιξη με ένα “διαφορετικό” πολιτιστικό τριήμερο!

Μένουμε Νότια – έλα στο ελεύθερο και ανεξάρτητο group των Νοτίων Προαστίων για να μοιραστούμε ότι συμβαίνει δίπλα μας.

Ειδήσεις, σχόλια, εθελοντισμός, αγορά, έξοδος, καλή ζωή, νεολαία, διασκέδαση, πολιτισμός, περιβάλλον, αθλητισμός, ανθρώπινες ιστορίες.
( ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ- ΑΛΙΜΟΣ – ΒΑΡΗ – ΒΟΥΛΑ – ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ – ΕΛΛΗΝΙΚΟ – ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ – ΓΛΥΦΑΔΑ -ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ – ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ)

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ σε pdf

Πέμπτη 24 Μαρτίου, 18:00      

Συνολική διάρκεια:  225 min

• Darka (The Dinner), Αλβανία, Suela Bako, 15.00′

• Annie, Βουλγαρία, Iliyan Kyuchukov, 14.22′

• Γραμμή, Ελλάδα, Άννα Μαρία Λυρή, 11.04′

• Diving In, Σλοβενία, Simon Intihar, 14.58′

• 5 Ways To Die, Κύπρος, Νταΐνα Παπαδάκη, 15.00′

• Censor, Τουρκία, Onur Kesapli, 8.07′

• Μακάριοι Αυτοί Που Τον Θεό Εποίησαν, Ελλάδα,  Γιώργος Λινάρδος,  06.25′

• Butterflies, Βουλγαρία, Stefani Raycheva, 07.41′

• Post Mortem, Κροατία, Jakov Toric, 12.27′

•The Gift Of The Magi, Ελλάδα, Ισμήνη Δασκαρόλη, 15.37′

•Libelula, Ρουμανία, Mihai Salajan, 14.42′

• The Olive Tree At The Border, Κύπρος, Sholeh Zahraei, Kamil Saldun 6.34′

• Θα Σε Δω Το Πρωί, Ελλάδα, Alma Zekollari, 14.44′

• Think Twice, Κόσσοβο, Nasher Shilova, 7.40′

• Oglan (The Boy), Τουρκία, Eyüp Büyükkelleci, 7.00′

• Ο Γιος Της Μάνας, Ελλάδα, Γκρατσιέλλα Ρούσσου, 4.36′

• Yoldaki Adam (Man On The Road), Τουρκία, Yusuf Ozer, 9.50′

• How I Met Neji And Mad Bor, Βουλγαρία, Georgi Svetlomirov, 13.40′

• The Day Of The Bleeding Gums, Βουλγαρία, Dimitar Dimitrov, 5.00′

• Fight Bitch, Ελλάδα, Πέτρος Ιωαννίδης , 3.24′

• Au Revoir, Ελλάδα, Δημήτρης Στρατάκης, 14.35′

Παρασκευή 25 Μαρτίου,  18:00               

Συνολική διάρκεια:  218 min     

• Marko, Κροατία, Igor Dropuljic, 10.14′

• IULIAN. a True Story, Ρουμανία, Alex Mironescu, 9.10′

• On Human Rights, Ελλάδα, Κατερίνα Καλέντζη, 4.33′

• Sea Salt, Ρουμανία, Andrei Rautu, 15.20′

• Manifesto To The Barbarians Of Spirit And Thought On All Continents, Σερβία, Sasa Peric, 6.05′

• Google It, Μιχάλης Φελάνης, 2.15′

• Are Υours Any Better, Κροατία, Davor Boric, 7.13′

• The Rope Broke, Αλβανία, Mehmet Selcuk Bilge, 6.47′

• Some Of Us, Βοσνία και Ερζεγοβίνη, Anja Kavic, 8.59′

• Reply, Ελλάδα, Κώστας Μαρινάκης, Μάρκος Πενθερουδάκης 7.09

• Ρίζωμα, Ελλάδα, Γιάννης Ζαφείρης, 7.07′

• Der Kübelreiter,  Βοσνία και Ερζεγοβίνη, Stefan Malesevic, 9.43′

• AL, Ελλάδα, Alexis Quantas, 12.20′

• The Coordinates, Αrbreshe Rubovci, Κόσσοβο, 9.16′

• Out Of Nowhere, Ελλάδα, Παναγιώτης Μπαρούτας, 7.43′

• Origin, Σλοβενία, Μαίρη Μαρινοπούλου, 1.17′

• 7 βήματα, Ελλάδα, Γιάννης Καρυδάς, 9.00′

• Gimi Is Not In The Film, Ρουμανία, Sandra Rad, 5.03′

• Sparks, Ελλάδα, Λεωνόρα Δεληγιάννη, 3.34′

• Nolibrot, Ρουμανία, Geo Doba, 8.51′

• Στίγμα, Ελλάδα, Βαγγέλης Παπαδιόχος, 8.10′

• The Dinner, Ελλάδα, Δημήτρης Αργυρίου, 10.53′

• Shoe Knows?, Σλοβενία, Leo Vitasovic, 8.34′

• Ο Κλειδαράς, Ελλάδα, Μιλτιάδης Χρηστίδης, 5.11′

• TOM, Ελλάδα, Θεοφύλακτος Αργυρού, 12.37′

• Dayi (The Uncle), Τουρκία, Mehmet Yamak, Muhammet Ates, 11.32′

• Ανεβαίνοντας Κάτω, Ελλάδα, Σταύρος Λαδικός, 7.55′

Σάββατο 26 Μαρτίου, 18:00                        

Συνολική διάρκεια: 231min                       

• Cut-Ups, Ελλάδα, Τάσος Κωνσταντόπουλος, 8.00′

• Μεταμόρφωσις, Ελλάδα, Γιώργος Κτιστάκης,  Έλενα Παπασταύρου, 7.17′

• Chameleon, Τουρκία, Aylin Gökmen, 6.53′

• Τάξιμο, Ελλάδα, Χρήστος Γκότσης, 15.15′

• Portait, Ελλάδα, Ανδρέας Καλαπόδης, 9.13′

• Pyramid, Ελλάδα, Γαλαξίας Σπανός, 8.19′

• Narin, Τουρκία, Murat Akser, 7.02′

• Καθημερινή Εργάσιμη, Ελλάδα, Βαγγέλης Καραμαριγός, Ζαχαρίας Μαυροειδής, 10.00′

• XRATS, Ελλάδα, Γεώργιος Ευαγγελόπουλος, 8.22′

• Half-Board Heaven, Ελλάδα, Γιώργος Κτιστάκης, 10,23′

• Die Young, Ελλάδα, Στρατής Χατζηελενούδας, 13.54′

• Eight Minute Deadline, Ελλάδα, Ζήνα Παπαδοπούλου, 8.00′

• Το Μεροκάματο Ενός Ληστή, Ελλάδα, Μιχάλης Φελάνης, 13.50′

• Σε Κοινή Θέα, Ελλάδα, Στεύη Παναγιωτάκη, Μαρία Λίγκου, 9.35′

• Ο Χριστός Σταμάτησε  Στου Γκύζη, Ελλάδα,  Αμέρισσα Μπάστα, 10.35′

• Under Stress, Ελλάδα, Πάρης Πατσουρίδης, 10.24′

• Πιγκουίνοι, Ελλάδα, Δημήτρης Ζάχος, 13.15′

• Butterfly, Ελλάδα, Χάρης Γιουλάτος, 13.30′

• Kiosk, Ελλάδα, Γαλαξίας Σπανός, 12.58′

• Κοφ’το, Ελλάδα, Βασίλης Καλαμάκης, 14.00′

Ανεξάρτητη προβολή

• Το Χαμομήλι, Ελλάδα, Νεριτάν Ζιντζιρία, 15.00′

 

Διαβάστε Επίσης

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

X