Δεύτερος στην Ευρώπη ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης του Αθλητικού Ομίλου Παλαιού Φαλήρου

Πρόκειται για το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στη διοργάνωση, μετά το χρυσό του Δημήτρη Μάρκου στα 200μ ελεύθερο

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη του Αθλητικού Ομίλου Παλαιού Φαλήρου στον τελικό των 50μ ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών στο Δουβλίνο.

Με χρόνο 25.13 (ατομικό του ρεκόρ, είχε 25.32) έχασε για ένα εκατοστό το δευτερολέπτου το χρυσό από τον Βρετανό Ανταμ (25.12) σε μια κούρσα που αμφότεροι… έχασαν από τον Νοτιοαφρικανό (συμμετείχε εκτός συναγωνισμού) Πίτερ Κέτζε (24.89).

Με την επίδοσή του αυτή, εξάλλου, ο Μακρυγιάννης έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο της Ντόχα.

Είναι το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στη διορργάνωση μετά το χρυσό του Δημήτρη Μάρκου στα 200μ ελεύθερο.

Το χάλκινο κατέκτησε ο Τσέχος Ντέλα με 25.30, μαζί με τον Ισραηλινό Μαραανά, που έκανε τον ίδιο χρόνο.

Ο Θοδωρής Ανδρεόπουλος τερμάτισε στην 9η θέση (8η ουσιαστικά) με 25.71.