ATTIKA RUN & FUN Grand Prix στον Άλιμο – τα ονόματα των νικητών (ΕΙΚΟΝΕΣ)

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ:

Με ιδιαίτερη επιτυχία έγινε στον Άλιμο, παρουσία του Δημάρχου της πόλης μας Θάνου Ορφανού την Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2014, Αγώνας Δρόμου 10.000 μέτρων στον οποίο συμμετείχαν δεκάδες αθλητές και αθλήτριες. Η εκκίνηση δόθηκε στην αψίδα που είχε στηθεί έξω από το γήπεδο ποδοσφαίρου των Τραχώνων, όπου έγινε και ο τερματισμός. Το πρόγραμμα περιλάμβανε επίσης αγώνα 3.000 μέτρων για άνδρες και γυναίκες, καθώς και 1.000 μέτρων στον οποίο συμμετείχαν παιδιά.
Ο αγώνας διοργανώθηκε από τον Θουκυδίδειο Οργανισμό Πολιτισμού και Αθλητισμού Αλίμου με τη συνεργασία φορέα, ο οποίος ειδικεύεται σε ανάλογες δράσεις. Ο αγώνας εντάσσεται στο πλαίσιο Grand Prix το οποίο περιλαμβάνει άλλους τέσσερις αγώνες, ανάμεσα στους οποίους στην Ηλιούπολη και το Παλαιό Φάληρο. Αλυτάρχης ήταν ο βετεράνος Σπήλιος Ζαχαρόπουλος, ο οποίος στο παρελθόν μας είχε χαρίσει σημαντικές διεθνείς διακρίσεις με τα ελληνικά χρώματα.
Καταλυτική ήταν η συνεισφορά των ανδρών της Τροχαίας Ελληνικού και του Αστυνομικού Τμήματος Αλίμου, οι οποίοι δημιούργησαν «ομπρέλα προστασίας» στους δρομείς. Εξίσου σημαντική ήταν η προσφορά Εθελοντών από τον Άλιμο, με επικεφαλής την Αντιδήμαρχο Διοικητικών Υπηρεσιών Δήμητρα Κλεώπα-Μπίσμπα, του 1ου Συστήματος Ναυτοπροσκόπων Καλαμακίου, των Σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρού, ιατρών και νοσηλευτριών του Δήμου Αλίμου.
Νικητής στο «δεκάρι» ήταν ο Μιχάλης Καλομοίρης του «ΑΠΣ Απόλλων» ο οποίος έκοψε το νήμα σε 37:09:40, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ανδρέας Γεωργίου με χρόνο 38:41:07, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Χριστόφορος Γεωργόπουλος με χρόνο 40:26:57.

Το κύπελλο και τα μετάλλια απένειμε ο Δήμαρχος Αλίμου Θάνος Ορφανός. Απονομές, από την πλευρά του Θουκυδίδειου Οργανισμού έκαναν ο Πρόεδρος Δημήτρης Καρανικόλας και ο Αντιπρόεδρος Άρης Κιουρκτσόγλου.