Xρυσός πρωταθλητής Ευρώπης o Aλιμιώτης Δημήτρης Μάρκος

“Τρέλανε” κόσμο και άφησε πίσω ολόκληρη την κολυμβητική Ευρώπη -αλλά και τους Αμερικανούς-, στην ηλικιακή κατηγορία κάτω των 23 ετών, ο εκπληκτικός Δημήτρης Μάρκος. Ο 22χρονος Έλληνας πρωταθλητής του Ναυτικού Ομίλου Καλαμακίου, κατέκτησε το πρώτο, ιστορικό μετάλλιο για την Ελλάδα σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών (Κ23) στο Δουβλίνο και μάλιστα χρυσό, καθώς θριάμβευσε στον τελικό των 200μ ελεύθερο συντρίβοντας και το πανελλήνιο ρεκόρ.

Η κούρσα του Μάρκου

Ο Μάρκος έκανε μια καταπληκτική κούρσα με τρομερό ξεπέταγμα στο φινάλε και τερμάτισε σε 1:46.65, καταρρίπτοντας το πανελλήνιο ρεκόρ του Ανδρέα Βαζαίου που ήταν 1:46.94 από το 2022. Ο πρωταθλητής μας έκλεισε θέση και για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα, το 2024, καθώς έπιασε το όριο (1:47.06) ενώ άγγιξε και την Ολυμπιακή πρόκριση (1:46.26 το όριο).

Ο χρυσός Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης άφησε πίσω του και τους δυο Αμερικανούς Πάτρικ Σέιμον (1:47.27) και Άαρον Σέικελ (1:47.35). Το ασημένιο ευρωπαϊκό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Γιαν Λε Γκοφ (1:47.85) και το χάλκινο ο Ισραηλίνος Εϊτάν Μεσίτριτ (1:48.01).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

«Ήταν μια φανταστική κούρσα για μένα. Τη χάρηκα ιδιαίτερα τόσο για την πρωτιά και το χρυσό μετάλλιο, αλλά και για τον χρόνο μου, που είναι ρεκόρ. Ήταν πολύ καλός ο ανταγωνισμός και στο τέλος εκμεταλλεύτηκα την καλή αγωνιστική μου κατάσταση και νίκησα». Αυτό δήλωσε μετά τη νίκη του ο Δημήτρης Μάρκος.

5η ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ Η ΔΑΜΑΣΙΩΤΗ

Λίγο νωρίτερα, με 59.00 η 20χρονη Γεωργία Δαμασιώτη τερμάτισε στην 6η θέση του τελικού των 100μ πεταλούδας,, όμως κολύμπησε εκτός συναγωνισμού η Αμερικανίδα Έμα Στίκλεν που ήταν 3η με 58.76 κι έτσι πήρε την 5η ευρωπαϊκή θέση. Το χρυσό μετάλλιο το κατάκτησε η Βρετανίδα Κίνα Μακίνες με 58.48, την ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Ιρλανδή Έλεν Γουόλσι με 58.70 και το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Πορτογαλίδα Μαρίανα Πασέκο Κούνια που ολοκλήρωσε σε 58.87.

6ος Ο ΑΣΠΟΥΓΑΛΗΣ

Στον τελικό των 50 πρόσθιο, εξάλλου, ο Γιώργος Αρκάδιος Ασπουγαλής με επίδοση 27.63 (ατομικό ρεκόρ), κατέλαβε την 7η θέση του και ουσιαστικά την 6η αφού υπήρχε και ο Αμερικανός Μέισον Μίτσελ που τερμάτισε 4ος.

5η Η 4Χ100 ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ mixed

Η Εθνική μας ομάδα 4Χ100μ Μικτή Ομαδική mixed, εξάλλου, σημείωσε επίδοση 3:52.94 και κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό. Την αποτελούσαν οι Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Γιώργος Αρκάδιος Ασπουγαλής, η Γεωργία Δαμασιώτη και η Ζαχαρούλα Καλογερή.

8ος ΣΤΑ 1.500μ ΕΛΕΥΘΕΡΟ Ο ΜΑΡΚΟΣ

Ο Δημήτρης Μάρκος κολύμπησε και στη γρήγορη σειρά των 1.500μ ελεύθερο και πήρε την 8η θέση στη γενική κστάτσξη με 15:14.22.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής