Η Ηλιούπολη διέλυσε 4-1 το Μοσχάτο

Μια εκπληκτική Ηλιούπολη έδειξε για ακόμη μια φορά με… πράξεις τις διαθέσεις της ενόψει της νέας σεζόν.

Αυτή τη φορά η ομάδα του Σωτήρη Τζουμερκιώτη επικράτησε με 4-1 της ΑΕ Μοσχάτου και έδωσε αξία στο τρίποντο της πρεμιέρας με τον Εθνικό.

Κονδύλης στον ΟΤ – «Πυροκροτητής» η επένδυση στο Ελληνικό και η μαρίνα του Αλίμου

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προβλημάτισαν με την απόδοση τους παρότι προηγήθηκαν στο σκορ και έδειξαν ότι χρειάζονται σε πολλά πράγματα βελτίωση.

Στο 8′ ο Κανελλόπουλος με κεφαλιά έκανε το 0-1, με τον Βινίσιους να ισοφαρίζει. Στο 30 ‘ έγινε το 2-1 όταν ο Κλιγγόπουλος με σουτ νίκησε τον Κραβαρίτη. Στο 64’ ο Ταβάρες με ψαλιδάκη έκανε το 3-1, με τον Συριόπουλο λίγο αργότερα με κεφαλιά να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

8’: ΓΚΟΛ για το Μοσχάτο. Ωραία σέντρα από δεξιά ο Ζιώβας και με ωραία κεφαλιά ο Κανελλόπουλος κάνει το 0-1.

Η Ηλιούπολη παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πιέζει για την ισοφάριση.

15’: ΓΚΟΛ για την Ηλιούπολη με τον Μάρτινς. Ωραιά ενέργεια του Γεμιστού από τα δεξιά που πάσαρε στον Μάρτινς, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1.

Η Ηλιούπολη ελέγχει το παιχνίδι και πιέζει.

22’: Σουτ του Μάρτινς έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ.

26’: Κεφαλιά του Ταβάρες, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ πέρασε άουτ.

30’: ΓΚΟΛ για την Ηλιούπολη και 2-1. Ο Κλιγγόπουλος με πλασέ στην αριστερη γωνία του Κραβαρίτη κάνει την ολική ανατροπή.

45’: Σημαντική ευκαιρία για την Ηλιούπολη, ο Γεμιστός από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ αλλά ο Κράβαρίτης απέκρουσε.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Έχει μπει πιο δυνατά στα πρώτα 10 λεπτά του δευτέρου μέρους το Μοσχάτο.

53’: Σουτ του Κωνσταντίνου από μακριά χωρίς να ανησυχήσει όμως τον τερματοφύλακα της Ηλιούπολης.

59’: Ευκαίρια για την Ηλιούπολη, ωραίο σουτ του Γεμιστού, αποκρούει ο Κραβαρίτης και στην επαναφορα σκοράρει από θέση οφσάιντ ο Ταβάρες.

60´: Μακρινύ σούτ του Κωνσταντίνου, ψηλά λίγο άουτ.

64’: ΓΚΟΛ και 3-1 για την Ηλιούπολη. Ο Ταβάρες με εντυπωσιακό ψαλιδάκι έπειτα από σέντρα του Πολίτη στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

66’ ΓΚΟΛ από τον Συριόπουλο που γράφει με κεφαλιά το 4-1 ύστερα από εκτέλση κόρνερ του Σόουζα.

87’ Κεφαλιά του Συριόπουλου πάλι απο κόρνερ πέρασε λίγο άουτ.

Ηλιούπολη (Σωτήρης Τζουμερκιώτης): Τικταπανίδης, Πολίτης, Λεβέντης, Συριόπουλος, Αγοραστός, Κλιγγόπουλος (63’ Γλυνός), Λάμπη (76’ Αγκόλι), Γάγγος, Γεμιστός (69’ Κωτσάλας), Σόουζα, Ταβάρες (76’ Πετρόπουλος)

Μοσχάτο (Βασίλης Σπάθας): Κραβαρίτης, Σταύρου (89’ Ροκάι), Ζαχαράκης, Φιαμέγκος (71’ Βλάχος), Ιωάννου, Κωνσταντίνου, Καραλής, Ζιώβας (71’ Γκούμας), Κανελλόπουλος, Πασαλίδης (71’ Παπαδόπουλος) , Σουλελές (57’ Νιζάμης) (Πηγή: sportcyclades.gr)