Άντεξε απέναντι στον Τυφώνα και νίκησε ο Γ.Σ.Η.

Τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος η ομάδα μπάσκετ της Ηλιούπολης σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην 23η αγωνιστική  στο πρωτάθλημα της Α ΕΣΚΑ. Τούτο συνέβη χθες 15/04 στο κλειστό της πόλης μας επί του Τυφώνα. Οι δύο ομάδες που ήταν πολύ κοντά στην βαθμολογία ήθελαν την νίκη οπωσδήποτε η κάθε μία για τους δικούς της λόγους.

Οι κυανέρυθροι πήραν το παιχνίδι μετά από αγωνιώδη προσπάθεια και κυρίως μετά από ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο που τους εξασφάλισε μια ικανή διαφορά στο σκορ απέναντι στους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Τυφώνα προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση στα δύο τελευταία δεκάλεπτα της αναμέτρησης αλλά τελικά το ροζ φύλλο αγώνα πέρασε στους γηπεδούχους. Σε γενικές γραμμές έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Η ομάδα του Ν. Ηρακλείου ήταν πολύ δυνατή και συγκεντρωμένη είχε τέσσερεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και εννέα τρίποντα καλή συγκομιδή για εκτός έδρας αγώνα.
Οι παίκτες του Θ. Παναγιωτόπουλου είχαν ένα πλουραλισμό στην επίθεση ενώ σημείωσαν επτά τρίποντα. Ο Παπαδάκης ξεχώρισε με την απόδοσή του τόσο την επιθετική όσο και την αμυντική στο ψηλό αλλά και στο χαμηλό παιχνίδι.
Δεν υπάρχει όμως κανένας παίκτης της ομάδας που να υστέρησε σε απόδοση. Ετσι στο σύνολό της η ομάδα της Ηλιούπολης κέρδισε δίκαια τον αγώνα.
Η επόμενη αγωνιστική είναι την Πέμπτη 18/04. Ο Γ.Σ.Η. ταξιδεύει μέχρι του Ζωγράφου για το εκτός έδρας παι χνίδι με την τοπική ομάδα.
Η εικόνα του αγώνα με αριθμούς: Τα δεκάλεπτα α 18-18, β 28-18, ημίχρονο 46-36, γ 11-16, δ 19-21 τελικό: ΓΣ Ηλιούπολης – Τυφων ΑΣ 76-73
Διαιτητές : Ντάβαρης – Αθανασόπουλος

ΓΣ Ηλιούπολης : ( Παναγιωτόπουλος Αθ. – Ευαγγέλου Δ. ) Ουζούνης , Παπαθανάσης , Κουκουλάς 1, Ρούσσος 8(2), Τσιάκος 12(1), Παπαδάκης 16(1), Ντάσης 8(1), Οικονόμου 8(2), Τζανετάκος 11, Μαντάς 8, Γκόλμπαν , Ρούμελης 4.

Τυφων ΑΣ: ( Κτιστάκης – Τελλάκης ) Ζιώγας , Χασαπόπουλος 5(1), Ροϊδης 12, Βασιλόπουλος , Πισιτέλης , Χριστοφάκης 14(3), Νικολαϊδης 10(2), Κούτρας , Χαραλαμπάκης 17(2), Λιγγος 6, Λαππιρης , Χανιώτης 9(1).