Ξέφρενη πορεία οι γυναίκες της Ηλιούπολης

Με μία εμφάνιση επιπέδου Α1 η γυναικεία ομάδα του Γ.ΣΗ θριάμβευσε στο ντέρμπυ κορυφής με σκορ 3-0 Σετ (26-24 , 25-18, 25-13) επί του ΖΑΟΝ επιβεβαιώνοντας ότι αυτή την εποχή είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα του 1ου ομίλου της Α2 Εθνικής κατηγορίας.Στον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Α κλειστό Γυμναστήριο της πόλης οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα στο πρώτο Σετ , το οποίο κατέληξε τελικά στην πιό ψυχωμένη και ψύχραιμη ομάδα που ήταν η ομάδα μας με 26-24 .Στο δεύτερο Σετ η απόδοση της ομάδας εκτοξεύθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα και με όπλα το μπλόκ , την απίστευτη άμυνα αλλά και τα υπέροχα τελειώματα των κοριτσιών τελείωσε 25-18 απόλυτα δίκαια.Το τρίτο Σετ είχε χαρακτήρα γιορτής αφού εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο και ολοκληρώθηκε με 25-13 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς και χειροκροτήματα από τον υπέροχο κόσμο της Ηλιούπολης αλλά και από τους αντιπάλους που παραδέχθηκαν την ανωτερότητα της ομάδας μας.Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γυμναστικού Συλλόγου παραμένει στη 2η θέση της βαθμολογίας και με την απόδοσή της δικαιούται να κοιτάζει υψηλότερα σε ένα όμιλο πού πλέον έχει πάρει φωτιά μετά από την ήττα του πρωτοπόρου Πανναξιακού μέσα στην έδρα του από τον Ηλυσιακό που ισοβαθμεί με την ομάδα μας με 21 βαθμούς , δύο λιγότερους από την πρωτοπόρο ομάδα της Νάξου.Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Γ.Σ.Η αντιμετωπίζει σε ένα ακόμη ντέρμπυ κορυφής ,εκτός έδρας την ομάδα του Ηλυσιακού σε ένα παιχνίδι εντελώς διαφορετικό από αυτό του πρώτου γύρου όπου είχαν επικρατήσει οι αντίπαλες.

Για την ομάδα του Γ.Σ.Η αγωνίσθηκαν οι αθλήτριες : Μπόκα Γωγώ , Μέξη Αμαλία , Μαρκοπούλου Νατάσα , Ξένου Σίσσυ , Χανδρή Ιουλία , Κούρδογλου Μάρθα , Βατουσιάδη Αναστασία , Μπατσομήτρου Ευγενία , Λουκατάρη Φλώρα , Τσαγκογέωργα Δήμητρα , Πανταζοπούλου Σύλια , Ευθυμιοπούλου Δήμητρα. Προπονήτρια : Δήμητρα Λυκογιάννη