Πόλο: Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 6-5

E-mailΕκτύπωσηPDF

Το 15ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του πανηγυρίζει η ομάδα πόλο του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στον τελικό της Βουλιαγμένης με 6-5, παρά το γεγονός ότι στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Γιάννης Φουντούλης ενάμιση λεπτό πριν το τέλος.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ο Γιάννης Φουντούλης με τρία γκολ ενώ τόσα έβαλε για λογαριασμό της Βουλιαγμένη ο Χρήστος Αφρουδάκης.

Η Βουλιαγμένη με πρωταγωνιστές τους Αφρουδάκη και Τσαλκάνη προηγήθηκε 2-0 και 3-2, στο ημίχρονο του αγώνα. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος ισοφαρίσει με τον Σχίζα και ο ΝΟΒ πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ με πέναλτι του Γούνα.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε αρχικά με τον Κολόμβο στον παίκτη παραπάνω και ενάμιση λεπτό πριν το τέλος προηγήθηκε με πέναλτι του Φουντούλη. Στον επίλογο πρωταγωνιστής ήταν ο Δελληγιάννης, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του Βουλγαράκη και κράτησε το 6-5.

Τα οκτάλεπτα:
2-1, 1-1, 2-2, 0-2

Βουλιαγμένη (Τέο Λοράντος):
Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 1, Χατζηδάκης, Κομάντινα, Ελμισιάν, Βελώνιας, Αφρουδάκης 3, Καρούντζος, Βλαχόπουλος, Γούνας 1, Τίγκας, Βουλγαράκης, Πρωτονοτάριος, Μαυρωτάς, Μασμανίδης.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος):
Δεληγιάννης, Δελακάς, Μάζης, Καπότσης, Φουντούλης 3, Ποντικέας, Μπλάνης, Ντόσκας, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Μάλιαρακ 1, Σχίζας 1, Φλώρος.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό και νευρικό, δείγμα ότι οι δύο ομάδες δεν έχουν μεγάλες διαφορές δυναμικότητας.

Η Βουλιαγμένη εκκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο 8λεπτο με κύριο όπλο την άμυνά της αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ εκμεταλλευόμενος και τον παίκτη παραπάνω.

Το τελευταίο οκτάλεπτο άρχισε με τη Βουλιαγμένη να βρίσκεται μπροστά μ’ ένα γκολ (5-4) προβάδισμα όμως που δεν βοήθησε την αθηναϊκή ομάδα να κατακτήσει τον τίτλο.

Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του, ευστόχησε στο κρίσιμο πέναλτι (το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τη Βουλιαγμένη) και υπερασπίστηκε με επιτυχία την εστία του στην τελευταία επίθεση κατά την οποία οι ηττημένοι σούταραν χωρίς η μπάλα να περάσει τη νοητή γραμμή του τέρματος.

Εν τέλει, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου έχοντας προηγηθεί μία και μοναδική φορά στο σκορ.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-1, 2-2, 2-0

Ολυμπιακός: Φουντούλης 3, Κολόμβος 1, Μάγιαρακ 1, Σχίζας 1

Βουλιαγμένη: Μυλωνάκης 1, Αφρουδάκης 3, Γούνας 1

To live του αγώνα
14:58
Kαλησπέρα, θα παρακολουθήσουμε μαζί την εξέλιξη του τελικού Κυπέλλου ανάμεσα στον Ολυμπιακό και στη Βουλιαγμένη.
15:01
Είναι η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων σε τελικό Κυπέλλου μετά το 2004. Θυμίζουμε πως οι δύο αντίπαλοι σήμερα διεκδικούν και το πρωτάθλημα. Η σειρά των τελικών βρίσκεται στο 1-1 με την καθεμιά ομάδα να κερδίζει στην έδρα του αντιπάλου.
15:07
Θέση κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού έχει πάρει ο Νίκος Δεληγιάννης που δεν χρησιμοποιήθηκε χθες.
15:07
Ξεκίνησε ο τελικός.
15:10
Ο Δεληγιάννης μπλοκάρει το σουτ του Γούνα.
15:10
Σε κόρνερ διώχνει ο Τσαλκάνης.
15:11
Γυριστό σουτ επιχείρησε ο φουνταριστός του Ολυμπιακού. Στα χέρια του Τσαλκάνη η μπάλα.
15:14
Αποβολή Κομάντινα. Με αριθμητικό πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός.
15:17
Απομένουν δύο λεπτά και 30 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα.
15:18
Ο Μάλιαρακ έκανε ένα χλιαρό σουτ, απέκρουσε ο Τσαλκάνης.
15:18
Στην επίθεση ο Ολυμπιακός και με παίκτη παραπάνω.
15:19
1-2: Μειώνει ο Φουντούλης στον παίκτη παραπάνω
15:20
Αποκρούει ο Δεληγιάννης το σουτ του Βλαχόπουλου.
15:21
Ολοκληρώθηκε το οκτάλεπτο.
15:23
Συνεχίζεται ο αγώνας.
15:25
Με το αριστερό χέρι διώχνει ο Τσαλκάνης στο μακρινό σουτ του Φουντούλη.
15:25
Πέναλτι κερδίζει ο Μουρίκης.
15:26
2-2: Ισοφαρίζει ο Φουντούλης 6.5 λεπτά πριν από το τέλος του οκταλέπτου.
15:28
2-3: Δεύτερο γκολ για τον Αφρουδάκη
15:30
Ο Δεληγιάννης κρατάει τον Ολυμπιακό και βγάζει μια μεγάλη απόκρουση σε περιφερειακό σουτ.
15:31
Επιθετικό φάουλ του Μάλιαρακ στον Αφρουδάκη. Δύο λεπτά ακόμα.
15:31
Κίτρινη κάρτα στον Τεό Λοράντο.
15:33
Τριάντα δευτερόλεπτα ακόμα. Η μπάλα στον Ολυμπιακό.
15:43
Στην κόντρα επιχειρεί να βγει η Βουλιαγμένη.
15:43
Δεν τα καταφέρνει και πηγαίνει σε οργανωμένη επίθεση.
15:44
Πάλι άουτ ο Μάλιαρακ.
15:44
Ο Δεληγιάννης λέει “όχι” στον Γούνα.
15:45
Τέσσερα λεπτά για το φινάλε του οκταλεπτου.
15:47
Εκατέρωθεν φάουλ.
15:47
Έκλεψε ο Ολυμπιακός, αλλά δεν κατάφερε να βγει στην κόντρα.
15:52
Με παίκτη παραπάνω και πάλι ο Ολυμπιακός. Οριστική αποβολή ο Κομάντινα.
15:55
Απομένει ένα οκτάλεπτο για το τέλος.
15:58
5-5: Ο Κολόμβος ισοφαρίζει στον παίκτη παραπάνω.
15:59
Έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.
16:00
Η Βουλιαγμένη βρισκεται στην επίθεση.
16:03
Άουτ η προσπάθεια του Μυλωνάκη στον παίκτη παραπάνω.
16:03
Τρία λεπτά και 30 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα.
16:04
Επιθετικό φάουλ του Βουλγαράκη.
16:06
Κόκκινη κάρτα σε παίκτη της Βουλιαγμένης.
16:06
5-6: Εύστοχος ο Φουντούλης στο πέναλτι.
16:06
Απομένουν δύο λεπτά για το τέλος του αγώνα.
16:07
Σουτ Μυλωνάκη, απόκρουση Δεληγιάννη.
16:08
Ένα λεπτό και δέκα δευτερόλεπτα.
16:09
Απομένουν 53 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα.
16:10
Ο Δεληγιάννης λέει ‘όχι” στον Βουλγαράκη. Είχαν δώσει επιθετικό οι διαιτητές.
16:11
22 δευτερόλεπτα απομένουν.
16:12
Ο Ολυμπιακός κατακτάει το 15ο κύπελλο στην ιστορία του.
16:13
Και ο τελικός ολοκληρώνεται με ακόμα μια αναστάτωση με σουτ της Βουλιαγμένης εκτός χρόνου, όπως λένε οι διαιτητές.